Skip to main content

10 prostych sposobów na oszczędzanie na paliwie

Lubisz oszczędzać pieniądze na małe przyjemności lub na przyszłość? Zaoszczędzone złotówki sprawiają, że czujesz się bezpiecznie finansowo? Sprawdź, jak zmniejszyć koszty wydawane na paliwo, tak aby zwiększyć liczbę kilometrów przejechanych na jednym baku.

Sposób 1 - Postój z wyłączonym silnikiem

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zatrzymać na chwilę i czekać na kogoś z włączonym silnikiem. Głównym powodem tego była zapewne pogoda za oknem. Wielu kierowców w trosce o przyjemną temperaturę w samochodzie, dostosowaną do pory roku, nie wyłącza samochodu w takich sytuacjach. To samo dzieje się na szlabanie kolejowym czy przerwie w trasie na małą przekąskę. Takie zachowanie sprawia, że godzina postoju na tzw. "chodzie" kosztuje nas nawet około litr paliwa.

Sposób 2 - Kupuj sprawdzone paliwo

Tankowanie na małych stacjach benzynowych, których nazwy widzisz pierwszy raz, mimo że często kusi dobrymi cenami, nie zawsze jest dobre dla naszego samochodu. Wybieraj tylko paliwo ze sprawdzonych miejsc. Najlepiej jeśli punkt cieszy się dobrymi opiniami, będziesz wtedy mieć pewność co do jakości oraz pochodzenia paliwa. Benzyna lub olej napędowy niewiadomego pochodzenia może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika, a z pozornej oszczędności zrobi się niemały wydatek.

Sposób 3 - Przejdź na ekologiczną jazdę

Jazda w sposób rozsądny, bez nagłego używania hamulca lub dociskania gazu tylko na chwilę, to nie tylko zmniejszenie emisji toksyn do środowiska. Dzięki takiemu stylowi prowadzenia pojazdu zaoszczędzisz również na paliwie. Sprawne hamowanie silnikiem oraz dostosowanie szybkości do panujących na drodze warunków w dłuższym okresie czasu przyczyni się do oszczędzania i wydłużenia czasu miedzy tankowania.

Sposób  4 - Dbaj o opony

Opłaty mogą podwyższyć również zużyte opony. Utrudniona aerodynamika przez tzw. opór toczenia sprawia, że zwiększa się zużycie paliwa. Po wymianie ogumienia na nowe pokonamy tą samą odległość z mniejszym kosztem.

Sposób 5 - Korzystaj ze zniżek

Słyszałeś o karcie paliwowej? To dobre rozwiązanie dla każdej działalności gospodarczej, niezależnie od jej wielkości. Jeśli wykorzystujesz na co dzień w swojej pracy samochód wyposaż się w taką kartę, pozwoli Ci to na oszczędności rzędu 10%. Operatorze proponujący takie rozwiązanie mogą zaoferować konkurencyjne stawki oraz program lojalnościowy, przez co zyskasz pełna kontrolę nad swoimi wydatkami. Ponadto takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne!

Sposób 6 - Zmniejsz obciążenie

Bagażnik dachowy na narty jest całorocznym elementem Twojego samochodu? A może tylny bagażnik to schowek dla różnych rzeczy na wszelki wypadek? Zwykle takie obciążenie wpływa na koszty spalania. Każde dodatkowe 50 kg to ok. 3-4% więcej zużytego paliwa niż przy jeździe z pustym bagażnikiem. Natomiast stały bagażnik na dachu może zwiększyć nasze wydatki na paliwo o nawet 20%!

Sposób 7 - Regularnie sprawdzaj ciśnienie

Nie wiesz kiedy ostatnio sprawdzałeś ciśnienie w oponach? To błąd! Regularnie mierzone i utrzymywane na właściwym poziomie zapewnia również oszczędności. Jazda długo bez kontroli może doprowadzić do piszczenia opon, a ponadto niskie parametry to od 4 do nawet 10% większe koszty na stacji benzynowej.

Sposób 8 - Ograniczaj zbędne udogodnienia

Kiedy dużo czasu spędzamy w samochodzie to zrozumiałe, że chcemy zapewnić sobie jak największą wygodę. Jednak czy podczas codziennej jazdy potrzebujemy nagrzewającej maty lub ładowania kilku sprzętów, jak tablet czy smartfon, w samochodzie? Jeśli nie jest to niezbędne lepiej zrezygnujmy z takich udogodnień, gdyż powodują one większe spalanie.

Sposób 9 - Dobrze zaplanowana podróż

Jazda ze stałą prędkością jest najlepsza dla naszego samochodu oraz portfela. Przy codziennej podróży do pracy lepiej wybrać drogę, która pozwoli nam uniknąć częstych zatrzymań na światłach lub przejściach dla pieszych. Dzięki mapom dostępnym w telefonie możemy zacząć stosować tą zasadę już dziś i poznać jakie korzyści daje bardziej ekonomiczna jazda.

Sposób 10 - Zadbaj o auto

Nic tak nie pomaga zaoszczędzić na paliwie, jak regularne dbanie o samochód. Nie wystarczy jednak tylko jechać raz do roku na przegląd. Sprawdzaj regularnie olej i wymieniaj gdy wydaje się już przestarzały. Pamiętaj też o zmianie starych świec czy naprawach zatkanego filtra. Utrzymywanie podzespołów naszych czterech kółek w dobrej kondycji zaowocuje realnymi oszczędnościami w portfelu.

Jak widać sposobów na zmniejszenie kosztów paliwowych jest wiele. Najważniejsze to odpowiednie podejście i zweryfikowanie, co najbardziej zużywa benzynę czy olej napędowy w naszym samochodzie. Ekonomiczna jazda, dobra sprawność techniczna auta oraz rozsądne rozplanowanie podróży sprawi, że będziemy czuć się również bardziej bezpiecznie na drodze.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Czekamy na Ciebie!