Skip to main content

Jesteś kierowcą i miałeś kolizję na autostradzie? Sprawdź, co zrobić!

Drogi szybkiego ruchu i autostrady to szczególne szlaki komunikacyjne, które codziennie przemierzają tysiące pojazdów osobowych i ciężarowych. Kolizja na autostradzie to wyjątkowo niebezpieczne wydarzenie. Po kolizji trzeba jak najszybciej zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników zdarzenia oraz innych użytkowników drogi.

Pomoc drogowa autostrada a4

Co zrobić po wypadku na autostradzie?

Wypadek komunikacyjny zawsze jest potencjalnie niebezpiecznym zdarzeniem. Na autostradzie to niebezpieczeństwo znacznie się zwiększa, ponieważ pojazdy przemieszczają się po niej ze znaczną prędkością. Szczególnie problematyczna może być sytuacja, gdy w zdarzeniu udział bierze pojazd ciężarowy – jego odholowanie wymaga użycia specjalnego holownika. Po wypadku najpierw trzeba zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników i odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia.

Jeśli wypadek miał miejsce za granicą, w Niemczech, z pomocą może przyjść pomoc drogowa Niemcy - mobilny serwis i laweta 24/7, która oferuje profesjonalną pomoc. Wezwanie pomocy drogowej powinno odbyć się już po zawiadomieniu służb ratunkowych. Warto pamiętać, że na autostradzie nie wolno holować innego pojazdu, niesprawne auto może być przewożone wyłącznie na lawecie.

Jak zachować bezpieczeństwo po kolizji autostradowej?

Po kolizji trzeba zachować szczególną ostrożność podczas udzielania pomocy. Po pozostałych pasach ruchu najprawdopodobniej wciąż będą poruszały się inne pojazdy, które mogą potencjalnie stanowić niebezpieczeństwo. Koniecznie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy, żeby inni kierowcy widzieli, że miała miejsce kolizja i zwolnili. W sytuacji, gdy pojazd nie jest mocno uszkodzony, najlepiej go nie opuszczać.

Po awarii ciągnika siodłowego transport naczepy można zamówić na https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/transport-niskopodwoziowy/transport-naczep/, żeby poradzić sobie z problemem. Sprawne odholowanie pojazdu z autostrady to jeden z warunków, który trzeba spełnić, żeby przywrócić bezpieczeństwo na drodze. Przed odholowaniem pojazdu warto zaczekać na służby, które ustalą przyczynę i przebieg zdarzenia.

Holowanie tirów Wrocław

Co zrobić z uszkodzonym pojazdem?

Warto pamiętać, że uszkodzonego pojazdu nie można holować. Najprostszym sposobem jest wezwanie lawety, która zabierze pojazd na parking, miejsce obsługi podróżnych lub do warsztatu samochodowego. Pojazdy osobowe nie wymagają szczególnych lawet, natomiast odholowanie auta ciężarowego będzie bardziej problematyczne. Doświadczona pomoc drogowa poradzi sobie nawet z mocno uszkodzonym samochodem, który nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Lawety samochodowe zwykle wyposażone są w niezbędne wyposażenie w postaci wyciągarki.

Mając taką możliwość, należy przejechać uszkodzonym pojazdem na pas awaryjny. Należy włączyć światła awaryjne lub mijania, jeśli jest to możliwe. Każdorazowe opuszczenie samochodu trzeba poprzedzić dokładnym sprawdzeniem, czy jest to bezpieczne. Osoby opuszczające pojazd, na przykład w celu udzielenia pomocy uczestnikom wypadku, powinny mieć na sobie kamizelkę odblaskową.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Czekamy na Ciebie!