Sprzedaż samochodu do skupu - poradnik krok po kroku
Jako że samodzielna sprzedaż używanego pojazdu jest dziś prawdziwym wyzwaniem, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług skupów aut. W naszym artykule postaramy się opowiedzieć, jak wygląda zawieranie umów z firmami tego typu.
Jak działa skup aut?
Skup aut to podmiot, który nabywa pojazdy z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Jak czytamy w artykule Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?, największą zaletą korzystania z usług takiego przedsiębiorstwa jest możliwość błyskawicznego zawarcia transakcji i ograniczenie do absolutnego minimum wszelkich formalności. Jeżeli więc zdecydujemy się na sprzedaż samochodu do skupu, nie będziemy musieli m.in. przygotowywać wozu do oględzin czy rezerwować czasu na spotkania z potencjalnymi nabywcami.
Gdzie działają skupy aut?
Skupy samochodów działają obecnie w całej praktycznie Polsce, zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w stosunkowo niewielkich miejscowościach. Przykładowo skup aut w Wejherowie, którego ofertę znajdziemy na stronie https://auto-skup24.pl/oferta/skup-aut-wejherowo, obsługuje taki właśnie, lokalny rynek. Przedsiębiorcy dojeżdżają przy tym do najmniejszych nawet osad, często oddalonych od siedziby firmy. Warto przy tym zauważyć, że kontakt z przedsiębiorstwami z tej branży, jest niezwykle prosty.
Jak skontaktować się ze skupem aut?
Ze skupem samochodów można się skontaktować:
- przez wypełnienie formularza na stronie internetowej,
- telefonicznie,
- mailowo,
- osobiście.
Ta ostatnia forma jest najrzadziej praktykowana - stosują ją zwykle osoby, którym zależy na błyskawicznej finalizacji transakcji.
Jak wygląda pierwsza rozmowa ze skupem aut?
W trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej przedstawiciel skupu poprosi nas o podanie marki i modelu samochodu, który chcemy sprzedać (o ile nie określiliśmy tego np. w przesłanym przez internet formularzu) i na tej podstawie określi wstępną wycenę. Jeżeli zaakceptujemy ją, zostaniemy poproszeni o wskazanie miejsca, w którym przedstawiciel przedsiębiorstwa będzie mógł dokonać oględzin wozu.
Oględziny i ustalenie ostatecznej ceny
Oględziny mają na celu zbadanie stanu technicznego pojazdu. Na tej podstawie możliwe jest podanie ostatecznej propozycji, dotyczącej jego ceny. Nie powinna odbiegać ona znacząco od wcześniejszych ustaleń, chyba że specjalista ze skupu stwierdzi usterki wozu, o których nie wspomnieliśmy podczas pierwszej rozmowy. Oczywiście również na tym etapie można negocjować lub zrezygnować z finalizacji transakcji - sama wizyta przedstawiciela firmy skupującej auta do niczego nas nie zobowiązuje.
Jak wygląda zawarcie umowy ze skupem aut?
Jeżeli zaproponowana cena odpowiada nam - możemy zawrzeć umowę ze skupem. Warto oczywiście wcześniej zgromadzić odpowiednie dokumenty. Zazwyczaj potrzebne są:
- dowód rejestracyjny,
- aktualna polisa OC,
- karta pojazdu (o ile oczywiście została wydana).
Powinniśmy również przygotować kluczyki oraz tablice rejestracyjne, druk umowy będzie mieć natomiast przy sobie przedstawiciel skupu. Po podpisaniu dokumentów otrzymujemy zwykle natychmiast zapłatę za sprzedany samochód.
Co należy zrobić po sprzedaży samochodu do skupu?
Po sprzedaży samochodu powinniśmy:
- w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi;
- w ciągu 30 dni zgłosić zbycie wozu do wydziału komunikacji.
Co do zasady nie ma natomiast obowiązku informowania o sprzedaży samochodu urzędu skarbowego. Wyjątkiem jest zbycie auta w ciągu pół roku od jego zakupu - w takiej sytuacji konieczna może być zapłata podatku dochodowego.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Czym jest karta paliwowa?
-
Co należy wiedzieć o kartach paliwowych?
-
Karta paliwowa dla mikrofirmy. Na jakie korzyści można liczyć?
-
Taksówka Bolt i Uber: praca dla studenta z prawem jazdy
-
Rekordowe ceny paliwa na stacjach - jak zacząć oszczędzać?
Najnowsze wpisy:
-
Oszczędność na paliwie i wymiana auta – jakie oszczędne modele wybrać do 20 tys. zł?
-
Ranking skupów aut w Poznaniu - poznaj nasze top 5
-
Jesteś kierowcą i miałeś kolizję na autostradzie? Sprawdź, co zrobić!
-
Sprzedaż samochodu do skupu - poradnik krok po kroku
-
Jak szybko sprzedać stare auto? Podpowiadamy!