Skip to main content

Sprzedaż samochodu do skupu - poradnik krok po kroku

Jako że samodzielna sprzedaż używanego pojazdu jest dziś prawdziwym wyzwaniem, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług skupów aut. W naszym artykule postaramy się opowiedzieć, jak wygląda zawieranie umów z firmami tego typu.

Sprzedaż samochodu - skupy aut

Jak działa skup aut?

Skup aut to podmiot, który nabywa pojazdy z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Jak czytamy w artykule Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?, największą zaletą korzystania z usług takiego przedsiębiorstwa jest możliwość błyskawicznego zawarcia transakcji i ograniczenie do absolutnego minimum wszelkich formalności. Jeżeli więc zdecydujemy się na sprzedaż samochodu do skupu, nie będziemy musieli m.in. przygotowywać wozu do oględzin czy rezerwować czasu na spotkania z potencjalnymi nabywcami.

Gdzie działają skupy aut?

Skupy samochodów działają obecnie w całej praktycznie Polsce, zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w stosunkowo niewielkich miejscowościach. Przykładowo skup aut w Wejherowie, którego ofertę znajdziemy na stronie https://auto-skup24.pl/oferta/skup-aut-wejherowo, obsługuje taki właśnie, lokalny rynek. Przedsiębiorcy dojeżdżają przy tym do najmniejszych nawet osad, często oddalonych od siedziby firmy. Warto przy tym zauważyć, że kontakt z przedsiębiorstwami z tej branży, jest niezwykle prosty.

Jak skontaktować się ze skupem aut?

Ze skupem samochodów można się skontaktować:

  • przez wypełnienie formularza na stronie internetowej,
  • telefonicznie,
  • mailowo,
  • osobiście.

Ta ostatnia forma jest najrzadziej praktykowana - stosują ją zwykle osoby, którym zależy na błyskawicznej finalizacji transakcji.

Gdzie sprzedać samochód?

Jak wygląda pierwsza rozmowa ze skupem aut?

W trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej przedstawiciel skupu poprosi nas o podanie marki i modelu samochodu, który chcemy sprzedać (o ile nie określiliśmy tego np. w przesłanym przez internet formularzu) i na tej podstawie określi wstępną wycenę. Jeżeli zaakceptujemy ją, zostaniemy poproszeni o wskazanie miejsca, w którym przedstawiciel przedsiębiorstwa będzie mógł dokonać oględzin wozu.

Oględziny i ustalenie ostatecznej ceny

Oględziny mają na celu zbadanie stanu technicznego pojazdu. Na tej podstawie możliwe jest podanie ostatecznej propozycji, dotyczącej jego ceny. Nie powinna odbiegać ona znacząco od wcześniejszych ustaleń, chyba że specjalista ze skupu stwierdzi usterki wozu, o których nie wspomnieliśmy podczas pierwszej rozmowy. Oczywiście również na tym etapie można negocjować lub zrezygnować z finalizacji transakcji - sama wizyta przedstawiciela firmy skupującej auta do niczego nas nie zobowiązuje.

Jak wygląda zawarcie umowy ze skupem aut?

Jeżeli zaproponowana cena odpowiada nam - możemy zawrzeć umowę ze skupem. Warto oczywiście wcześniej zgromadzić odpowiednie dokumenty. Zazwyczaj potrzebne są:

  • dowód rejestracyjny,
  • aktualna polisa OC,
  • karta pojazdu (o ile oczywiście została wydana).

Powinniśmy również przygotować kluczyki oraz tablice rejestracyjne, druk umowy będzie mieć natomiast przy sobie przedstawiciel skupu. Po podpisaniu dokumentów otrzymujemy zwykle natychmiast zapłatę za sprzedany samochód.

Auta używane - gdzie sprzedać

Co należy zrobić po sprzedaży samochodu do skupu?

Po sprzedaży samochodu powinniśmy:

  • w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi;
  • w ciągu 30 dni zgłosić zbycie wozu do wydziału komunikacji.

Co do zasady nie ma natomiast obowiązku informowania o sprzedaży samochodu urzędu skarbowego. Wyjątkiem jest zbycie auta w ciągu pół roku od jego zakupu - w takiej sytuacji konieczna może być zapłata podatku dochodowego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Czekamy na Ciebie!